Güneş Gazze'ye Umut Olacak

gunes gazze ye umut olacak

2014 yılında İsrail güçlerinin, Filistin'in Gazze şehrine elektrik sağlayan tek santralini tahrip etmesinin ardından şehirde yaşanan uzun elektrik kesintileri bölge halkının yaşamının gittikçe zorlaşmasına neden oldu. Kesintilerin yol açtığı en kritik durumlar ise hastanelerde yaşanıyor.

Kanada'nın Ontario eyaletine bağlı London kentinin Sağlık Bilimleri Merkezi'nde acil servis hekimi olarak görev yapan Kanadalı doktor Tarek Loubani,2010 yılından bu yana sağlık hizmetlerine katkı vermek için defalarca gittiği Gazze'de yaşanan elektrik kesintilerinin şehirdeki dört hastanenin en büyük sorunu olduğunu ifade etti. Bu sebeple Gazze Şifa Hastanesi'nin elektrik ihtiyacını karşılayacak güneş enerjisi sistemini kurmak için EmpowerGAZA isimli yardım kampanyasını başlattı.

Nisan ayı sonunda başlatılan kampanyaya, şu ana kadar 50 farklı ülkeden 800'den fazla kişi yardımda bulundu. Hedef, güneş enerjisi sisteminin bedeli olan 200 bin dolar. Bu rakama ulaşıldığı takdirde, Gazze'deki Şifa Hastanesi'ne elektrik sağlamak üzere güneş enerjisi sitemi kurulacak.Kesintilerin önüne geçmek için kullanılan jenaratörün aylık masrafı 400 bin dolar. Yılın 320günündeGüneş enerjisi sisteminin kurulmasının ardından yapılacak tasarruf ile hastaneye gerekli cihazlar ve medikal malzemeler alınması planlanıyor.

http://www.motherjones.com/environm...

TOP